Rowerem do Szklarskiej

Trasa rowerowa z Sobieszowa do Szklarskiej Poreby.

Kierujemy się do Piechowic - koło 4 km lekkiej jazdy. Następnie ze stacji PKP w Piechowicach dojeżdżamy do szosy prowadzącej w kierunku Szklarskiej Poręby . Przed mostem na rzece Kamienna, kierując się szlakiem niebieskim skręcamy w lewo (pod górę) . Początkowo trawiastą, następnie leśną droga (mając cały czas po prawej stronie rzekę) urozmaicona często poprzewracanymi pniami drzew i strumykami, docieramy do schroniska Kochanówka nad Wodospadem Szklarki (ok. 10 m. wysokości). Stąd po ewentualnym odpoczynku wyruszamy dalej tym samym szlakiem.

Droga staje się coraz trudniejsza .

Po minięciu mostka na Szrenickim Potoku zwanego Czeską Kładką czeka nas najcięższy jak do tej pory podjazd, po którym szlak krzyżuje się z szerszą, leśną drogą. Jedziemy tąże w prawo w stronę widocznego nad głowami szczytu Szrenicy  i po ok.700 metrach wjeżdżamy na szlak żółty (nasz dalszy drogowskaz) . Po kolejnych 700-800 m. zbaczamy ze szlaku w lewo . Jadąc przez las mijamy wyciąg krzesełkowy na Szrenicę, oraz nartostrady : Puchatka I Lolobrygidę . Po ok. 1 km. zjazdu spotykamy szlak czerwony. Jedziemy nim w lewo i w górę po kamienistej nawierzchni. Docieramy do wodospadu Kamieńczyk (najwyższy w polskich Karkonoszach). Stąd w dół drogą docieramy do szosy z Jakuszyc do Jeleniej Góry . Wciąż kierujemy się w dół. Po minięciu mostu na Kamiennej skręcamy w lewo, a zaraz potem w prawo i w górę, czarnym szlakiem w las. Teraz czeka nas strome podejście, kilkaset metrów leśną ścieżką ... i wyjeżdżamy do Białej Doliny . Trafiamy na szlak niebieski, jedziemy nim w lewo. Rozpoczynamy długi ok. 3 km. podjazd dosyć dobrej jakoci drogą w kierunku Gór Izerskich .

Docieramy do Rozdroża pod Zwaliskiem (1005 m.n.p.m.)

 Tutaj odnajdujemy czerwony szlak, którym jedziemy w kierunku wschodnim. Bardzo trudną,podmokłą i usianą korzeniami drogą dostajemy się na Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m.). Jest to najwyższy punkt całej wyprawy . Tutaj zbaczamy na szlak żółty. Rozpoczynamy zjazd przez las kamienistym szlakiem, który kończy się przy szosie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Znajdujemy się w pobliżu zakrętu śmierci (ponad 180 stopni). Stąd  zjeżdżamy szosą do Szklarskiej Poręby Górnej gdzie na dworcu kolejowym kończy się nasza wycieczka .   Orientacyjna długość trasy to 40 km natomiast różnica wzniesień ok. 670 m, planowany czas to 5 godzin. Trasa dla bardziej zaawansowanych cyklistów ;)

Jak dojechać

Idealne położenie dla twojej aktywności